6 of the Worst Items You Should Stop Buying at Whole Foods, According to an Employee

Whole Foods is usually the place to be if you’re looking for fresh, organic foods, healthy snacks, or wellness products. It also has a reputation for being more expensive, often due to its fresh, organic and healthy labels. Keep reading to find out which products just aren’t worth their price, according to a Whole Foods employee.

1. Vitamins

At Whole Foods, a bottle of prenatal multivitamin costs about $60, and a regular bottle of women’s multivitamin costs about $70. That’s a huge price for vitamins, especially when you can get a bottle at places like CVS, Walmart, and Target for less than $15.

You may think that Whole Foods vitamins seem to be of higher quality than some of the brands mentioned above, but according to a Whole Foods employee, if you do a little research to find out which ingredients are most beneficial for your body, you’re much better off shopping elsewhere.

2. Fresh meat

Another item that appears to be higher quality and from Whole Foods is actually just too expensive. According to the Whole Foods employee, meat at Whole Foods costs 40% more than at other grocery stores. If you’re paying that much, you’re better off going to a local butcher, where better quality is guaranteed.

3. Nuts

In another example of overpriced items, this Whole Foods employee says the nuts at Whole Foods just aren’t worth it. According to the employee, their price per pound is “considerably higher” at Whole Foods than at other grocery stores. And since nuts are a simple, single-ingredient snack, you don’t risk quality by purchasing them from another store.

4. Dried wild blueberries

This item probably isn’t on your regular grocery list. And for this reason, Whole Foods gets away with raising prices. According to a Whole Foods employee, dried and sweetened wild blueberries cost about $32 per pound, far more than it costs to harvest and produce them. It’s much better to buy them elsewhere, if you can find them elsewhere, of course.

5. Infused water

Infused water is all the rage these days, and Whole Foods sells a lot of it. However, according to a Whole Foods employee, it’s not worth the price, in fact, anywhere. Infused water is so easy to make at home and doesn’t take much time. Simply cut up your favorite fruits, vegetables and/or herbs and let them steep overnight in a water bottle. Easy!

6. Gluten-free products

Not surprisingly, Whole Foods has a wide selection of gluten-free products. But even non-Whole Foods brand products are much more expensive at Whole Foods than at your local grocery store. In fact, the Whole Foods employee says some gluten-free products cost between 10 and 30 percent more than at Stop & Shop or Shop Rite.

Leave a Reply